Bir kullanıcı günde ne kadar Facebook içerik paylaşımını görebiliyor

Facebook’un kullanıcıya gösterdiği içerik kalitesini artırmak ve bir diğer açıdan markaları reklamlara yönlendirmek amacıyla organik erişimi azaltmasıyla ilgili dikkat çeken çalışmalardan birine imza atıldı.
Bu konudaki güncel incelemelerden biri de The Washington Postyazarlarından Tim Herrera’ya paylaştı. Herrera, kendi Facebook profilini temel alarak yaptığı incelemede 1 gün içinde kendi Ana Sayfasında (News Feed), takipçisi olduğu 157 sayfa ve arkadaş olduğu 403 kişinin oluşturduğu 2.593 paylaşımdan sadece 738’ini görebildiğini belirtiyor. Bu rakam, toplamdaki içeriğin yaklaşık yüzde 29’unu oluşturuyor. Yazar, diğer içeriklerin bir kısmını ise paylaşımdan günler sonra görebildiğini vurguluyor.

Peki araştırmada görüldüğü üzere yüzde 50’ nin de altına düşen bu organik erişimi artırmak için neler yapılabilir? Organik erişimi artırmanın en kolay yolu Facebook reklamları. Algoritma değişikliğinin sebebinin de özellikle markaları reklamlara yönlendirmek olduğu düşünüldüğünde bu yöntemin erişimi artırmak için tercih edebileceğiniz en etkili yol olduğunu söylemek mümkün. Reklamlar dışında yapılabilecekleri ise şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kullanıcıların ilgisini çekecek ve çok fazla kişi tarafından paylaşılacak görsel odakta içerik oluşturmak
  • Etkileşiminizin yüksek olduğu zaman diliminde paylaşım yapmak

Bu Yazımı Paylaş Facebook +Google Twitter Digg Reddit

Bu yazı hakkında yorum yap

Sadece yazı ile ilgili yorumlar atınız.
Soru&Sorunlarınız için yorum kısmını değil İletişim kısmını kullanınız.

Back to top